Sportistët shqiptarë kanë treguar aftësitë e tyre në të gjithë botën. “Albanian Sports Ambassador” - Ambasadori Shqiptar i Sportit nderon për herë të parë atletët dhe trajnerët shqiptarë që kontribuojnë në imazhin pozitiv të Shqipërisë përmes paraqitjes së tyre jashtë vendit. Cmimet jane te lidhura me suportin e projekteve sociale ne shqiperi dhe Kosove. Qëllimi i kësaj iniciative është që të frymëzojë njerëzit për të vepruar dhe për te bere ndrryshime pozitive nepermjet përmes sportit. Kjo organizat u themelua ne shtator te vitit 2018 dhe do te mundesoi eventin vjetor ne menyre qe sportistet shqiptar te nderohen me cmime dhe ne vazhdimsi te mbeshteten projekte ne Shqiperi dhe Kosove.

 

 

Me date 28.09.2018 ne mbremjen gala te Albanian Sports Ambassador tek pallati i Brigadave u mblodhen personalitet me ne ze te sportit, politikes e biznesit. Themeluesja e Albanian Sports Ambassador Luar Arani dhe themeluesi Roland Bischof shprehen mirnjohjen e tyre per mbeshtetjen e dhene per te bere te mundur kete mbremje ku personalitete si Princ Leka Zogu, Igli Tare, Lorik Cana, Luan Krasniqi, Mike Gjetan Keta, Luiza Gega, Ervin Skela, Edvin Murati, Izmir Smajlaj, Kryetari i Bashkis Erion Veliaj, Kryetari i FSHF Armando Duka, ish trajneri i komebtares Shqiptare Gianni De Biasi, Presidenti i Komitetit Olimpik Viron Bezhani, Ambasadori Italian Alberto Cutillo, Ambasadori Brazilian Francisco Carvalho Chagas, Ambasadorja Sllovene Lea Stancic, Ambasadori Japonez Makoto Ito, Ambasadori Bullgar Momchil Raytchevski, Ambasadori Kosovar Syle Ukshini, Ambasadori Spanjoll Vicente Canelles Montero, i deleguar nga ambasada Ruse, e shume personalitete te tjera te ishin te pranishem. Themeluesit e Albanian Sports Ambassador shpresojn qe ky event te kthehet ne trradit per te promovuar dhe mbledhur se bashku ambasadoret e shtetit Shqiptar ashtu si tradita e cila eshte themeluar nga Roland Bischof dhe krijuar ne Gjermani per German Football Ambassador, ku yjet me ne ze te Futbollit mblidhen ne Ministrin e Jashtme ne Gjermani per te marre vlersimin e tyre. Ashtu si dhe tek German Football Ambassador tre projekte sportive ose sociale do mbeshteten, por kete here nepermjet Albanian Sports Ambassador keto projekte do mbeshteten ne Shqiperi ose Kosove.

 

 

New Entry Award - Cmimi new entry - Per kete cmim te nominuar ishin Erblira Bici, Thomas Strakosha, Izmir Smajlaj. Cmimin e dha kryetari i bashkis se Tiranes Erion Veliaj dhe i vogli Jon Peza i cili aspiron te behet nje sportist. Per shkak se ky cmim ishte per ambasadoret e ri te shtetit tone u vendos nga bordi juria dhe presidenca qe kete vit kete cmim ta marrin te tre te nominuarit: Erblina Bici, Thomas Strakosha, Izmir Smajlaj, ne menyr qe gjenerata e sportisteve te rinj te suportohet. Ne vend te Erblira Bcit cmimin e priti Era Gjoni, vet Izmir Smajlaj ishte Prezent per te terhequr cmimin e tij, ndersa nena e Thomas Strakoshes, Adelina Strakosha priti cmimin per te. Packa se Erblira Bici dhe Thomas Strakosha nuk ishin prezent ato na derguan video pershendetese.

Audience Award – Cmimi i publikut – me ane te votimit online tek website i ASA der me 24 Shtator ora 12:00 u votua nga vet fansat fituesi i ketij cmimi (Te nominuarit ishin te selektuar nga juria dhe bordi i ASA). Te nominuar ishin Haki Doku, Luan Krasniqi, Luiza Gega, Erald Dervishi, Elsaid Hysaj dhe Ervin Skela.  Cmimi u dha nga Zoti Luan Bregasi I cili eshte presidenti I Biznes Albania dhe  Sponsorit tone Birra Tirana . Ky cmim u more nga Boksieri me fame boterore Luan Krasniqi i cili e ndau kete cmim me Haki Dokun sepse cmimi i dyte edhe i pare ndahej vetem me nje vot. Nje moment emocionues ky per te gjithe te pranishmit.

 

Cmimi i nderit – Honorary Award - te nominuar ishin futbollisti Ansi Agolli, qitesja Elizabeta Karabolli dhe xhudistja Majlinda Kelmendi. Ne skene per te dhene cmimin u ngrit zoti Giani De Biassi duke shpallur fituesin Ansi Agolli. Pritjen e cmimit e beri nena e tij Elira Agolli e cila mbajti nje fjalim tejet prekes.Cmimi Perkujtimor ju dedikua Fadil Vokrrit i cili u dha nga zv. Ministri i Sportit Kostandin Shkurti dhe mjeshter i madh, u prit nga Djali i Fadil Vokrrit, Gramoz Vokrri.

 Cmimi i Karrieres, u dha nga Ambasadori Italian zoti Alberto Cutillo. Megjithese deri ne momentin qe ai u ngrit ne skene nuk e dinte perse ishte zgjedhur pasi hapi zarfin dhe lexoi emrin e fituesit cdo gje u be e qarte. Cmimi u fitua nga legjenda e sportit Igli Tare, i cili mbas karrieres se tij te jashtzakonshme si sportist vazhdon karrieren e tij si Drejtues Sportiv per clubin Italian te Lazios ne Seria A.

 

 

Cmimi Kryesor – Main Award - te nominuar ishin Lorik Cana, Igli Tare dhe Edvin Murati. Cmimin e dha kryetari i Federates Shqiptare te Futbollit, zoti Armand Duka i cili eshte edhe kryetar i jurise se Albanian Sports Ambassador. Ashtu si zoti Duka u shpreh per jurine, te vendosje fituesin per kete kategori ishte nje nga vendimet me te veshtira pasi te tre te nominuarit jane Ambasador te Sportit Shqiptar dhe kane dhene shume per te lartesuar imazhin e Shqiperise jasht vendit. Megjithate vetem nje mund te fitonte kete cmim dhe ai ishte futbollisti Lorik Cana.Mbas ndarjes se cmimeve tre projektet qe ky event mbeshtet u shpallen. Perpos mbi 25 projekteve qe zoti Roland Bischof ka mbeshtetur neper bot nepermjet ketij organizimi Albanian Sports Ambassador do mbeshtesi tre projekte ne Shqiperi te cilat jane:

 

Future Generation është një qendër e kujdesit ditor të vendosur në Shkodër që ka një fokus të veçantë për të ndihmuar kryesisht fëmijët e prekur nga fenomeni i gjakmarrjes, por jo vetëm. Sporti është një nga pjesët më vitale të këtij programi, jo vetëm për argëtimin e fëmijëve, por gjithashtu, sporti perdoret si një nga mjetet për të zhvilluar personalitetet e tyre dhe për t'i ndihmuar ata të çlirojnë stresin. Për ne është e rëndësishme të kujdesemi për këta fëmijë në një mënyrë holistike, kështu që ata do të rriten shëndoshë jo vetëm intelektualisht, por edhe emocionalisht, fizikisht dhe shpirtërisht.

 

Chess in schools „for more intelligent people“ për rritjen dhe zhvillimin e lëvizjes shahistike në Shqipëri, dhe për afrimin pranë sportit të bukur të shahut të një numri të madh fëmijësh të moshave 6-14 vjev, duke besuar në impaktin tashmë të provuar edukativ të tij, si dhe për rritjen e cilësisë sportive, duke synuar në përgatitjen e Mjeshtrave të Mëdhenj Ndërkombëtarë në të ardhshmen e afërt.

 

Kindergarten Football Program, eshte i pari program i Lorik Cana Foundation5 per kopshtet. Ky program ka per baze  edukimin dhe mbeshtetjen e femijeve te kopshteve per te zhvilluar aktivitetin dhe regjimin e tyre fizik,  si dhe shpjegimin e njohurise dhe materialeve qe duhen perdorur gjate ketij procesi, duke i bere ata sa me te shendetshem fizikisht dhe menderisht.Perpos fondeve te siguruara nga Albanian Sports Ambassador pjestar i Bordit si dhe piktori me fame Artan Shabani dhuroi per bamirsi ne ankandin e bere ne after show te ketij eventi pikturen me titullin homo balcanicus (the dream). Kjo piktur u ble nga zoti Renis Tershana vlera monetare e se ciles do shkoi per projektin Future Generation ne ndihm te femijeve te traumatizuar dhe prekur nga fenomeni i gjakmarrjes.

 

Falënderojmë të nominuarit, ambasadoret e pranishëm, te ftuarit, jurin dhe bordin këshillues prania e te cileve e beri këtë mbrëmje të paharrueshme. Shihemi të gjithë vitin e ardhshëm!